Med ako liek na mnohé zdravotné problémy

Med ako liek na mnohé zdravotné problémy

1.Ranové infekcie:
Po tisícky rokov bol med uznávaný ako prirodzený „domáci liek“ na mnohé ochorenia.
Jeho antiseptické vlastnosti pomáhajú tlmiť rast baktérií a plesní napr. v ranách, na miestach kde je poškodená prirodzená bariéra pre prenikanie týchto patogénov – koža.
Pomocou medu udržiavali rany čisté a bez infekcie už starí Egypťania. S úspechom ho používali aj na konzervovanie ľudských tiel a ich častí pri procese mumifikácie. Takto zakonzervované múmie v mede vydržali až do dnešných čias.
Pri liečbe rán a popálenín sa med využíva s dobrým efektom, pretože je schopný absorbovať vlhkosť zo vzduchu a podporuje hojenie. Jeho antibakteriálne vlastnosti zabraňujú rozvoju infekcie v rane a med funguje aj ako protizápalový prostriedok. Tlmí zápal, opuch a dokonca zmenšuje jazvy. Najsilnejšie antibakteriálne vlastnosti má údajne manukový med, ktorý je v USA prednostne používaný v procese ošetrovania rán a na obväzy.

2. Náprava „po opici“.
Keď sa vám rozvráti chod organizmu po nadmernom pití alkoholu, je med vhodným prostriedkom na odstránenie týchto následkov. Med je šetrný k žalúdku a obsahuje zmes prírodných cukrov, ako fruktóza, ktorá urýchľuje oxidáciu alkoholu v pečeni.
Postupujte podľa tohto domáceho receptu: 15 ml tekutého medu, 80 ml pomarančovej šťavy a 70 ml prírodného bieleho jogurtu. Vymiešame dohromady a užijeme.

3.Bolesti v krku:
Jedna z veľmi dobre známych zdravotných výhod medu je, že med je schopný pomôcť liečiť bolesť v krku. Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam, med nielen upokojuje bolesť v krku, ale aj zabíja určité druhy baktérií, ktoré spôsobujú infekciu.
Profesionálny speváci bežne používajú med na upokojenie ich hrdla pred predstaveniami. Med ako liek na bolesti hrdla má svoje pevné miesto aj v tradičnej čínskej medicíne.
Návod: Vezmite lyžicu medu pre upokojenie zápalu, alebo kloktadlo pripravené zo zmesi dvoch lyžíc medu, štyroch polievkových lyžíc citrónovej šťavy a štipky soli. Pomerne dobre zaberá aj teplý lipový čaj s medom.

4. Poruchy spánku
Nemôžete spať? Použite slávny nápravný prostriedok – Mlieko a Med. Vezmite pohár horúceho mlieka s lyžičkou medu na upokojenie duše a navodenie spánku.
Alebo pridajte 1 alebo 2 čajové lyžičky medu do šálky harmančekového čaju a popíjajte pred spaním.

Med ako liek na mnohé zdravotné problémy

Niektoré ďalšie zdravotné problémy pri ktorých med napomáha k liečeniu alebo k predchádzaniu:

    - pôsobí antibakterialne a protizápalovo
    - podporuje trávenie
    - posilňuje centrálnu nervovú sústavu a psychiku
    - posilňuje srdce
    - zlepšuje a urýchľuje hojenie rán
    - ľahko stráviteľnými cukrami dodáva telu okamžite využiteľnú energiu
    - zlepšuje a prehlbuje spánok
    - zbavuje organizmus jedov
    - podporuje rast imunity
    - je podporným prostriedkom liečenia pečene a pankreasu
    - je podporným prostriedkom pri liečení ochorení z ožiarenia
    - napomáha pri liečení migrény
    - používa sa na liečenie vredových ochorení žalúdka a dvanastorníka
    - pomáha liečiť vírové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, zápaly nosohrtanu (výplach nosu mierne osolenou medovou vodou)


Odporúčaná denná dávka medu

Odporúčaný denná dávka medu pre dospelého človeka je približne 3 až 4 čajové lyžičky. Pre deti je doporučená dávka približne 1 až 2 čajové lyžičky v závislosti od veku dieťaťa.