Med ako zdroj energie

Výhody medu idú nad rámec jeho vynikajúcej chuti. Med je veľkým prírodným zdrojom sacharidov, ktoré zaisťujú silu a energiu pre naše telo. Táto vlastnosť medu je známa odpradávna a bola už v staroveku cielene využívaná pri zvýšovaní výkonu, odolnosti a znižovaní únavy svalov atlétov a vojakov. Prírodné cukry obsiahnuté v mede hrajú dôležitú úlohu v prevencii únavy pri cvičení. Glukóza v mede je absorbovaná v tele rýchlo a poskytuje okamžitú energiu pre svalstvo, zatiaľ čo ovocný cukor (fruktóza) sa vstrebáva pomalšie poskytuje však trvalú energiu. Je známe, že med dokáže udržať pomerne konštantnú hladinu cukru v krvi v porovnaní s ostatnými druhmi cukru.

Tu je zopár tipov pre Vás, ako využiť túto vlastnosť medu:

1. Nabudúce, pred tým než pôjdete behať, alebo cvičiť do posilňovni, zjedzte 1 polievkovú lyžicu medu, aby ste mohli podať vyšší výkon.

2. Ak sa ráno zobudíte „bez energie“, namiesto toho aby ste sa natiahli pre plechovku energetického nápoja, použite med na doplnenie energie. Ovsené vločky s medom, chlieb s maslom a medom, alebo náhrada cukru v čaji za med Vám privodia osviežujúci nával energie.

3. Ak sa vaše deti neľahko vyrovnávajú s fyzickou a psychickou záťažou z aktivít v škole, pripravujte im pravidelne raňajky s medom, aby ste im pomohli doplniť energiu na udržanie výkonnosti cez deň. Osvedčeným receptom je aj príprava „medového nápoja“ pre deti do školy – v 1 litrovej fľaške rozpusťte 1PL medu v teplej vode a pridajte trochu šťavy z citróna. Deti nemusia vedieť nič o zdravých účinkoch medu, ale zamilujú si jeho chuť.